Информационен сайт на българите в Испания

Българи в Испания, Спорт

Българи взеха златен и сребърен медал на Европейското първенство по фитнес и културизъм в Санта Сузана, Испания

Българи взеха златен и сребърен медал на Европейското първенство по фитнес и културизъм в Санта Сузана, Испания, което завърши в неделя. Нашият химн звуча заради Валентин Петков, който спечели титлата в категория „Мускулесто мъжко тяло“ (Muscular Men’s Physique). Живко Петков пък стана европейски вицешампион по културизъм (bodybilding) в категория до 90 кг.

Нашите момчета се пребориха в много оспорвано състезание с най-добрите спортисти на континента.

Валентин Петков тренира от 24 години и има над 30 титли зад гърба си. Състезава се към клуб „Биогейм“. След многобройните му медали на републикански и балкански първенства сериозните му успехи за страната ни на голямата международна сцена започват през 2013 г.

Тогава той става европейски, абсолютен европейски, световен и абсолютен световен шампион в категория „Мъжка физика“ (Men’s Physique). Това се случва за първи път на български атлет в този спорт.

Миналата година спечели сребърен медал на Европесйките олимпйски игри в Баку в категория „Класически културизъм“ (Classical bodybuilding). Заради участието си на това състезание цяла година е подлаган на допинг тестoве, които са отрицателни.

Сега пред него предстои Световното първенство през есента. За да се яви на него, нашият спортист обаче трябва да намери спонсориране, защото българската държава не поема разходите за състезания по културизъм.