Информационен сайт на българите в Испания

Испания, Спорт

Роналдо вдъхнови Португалия при зрелищно равенство срещу Испания

Португалия и Испания направиха страхотно голово шоу на Олимпийския стадион в Сочи

Кристиано Роналдо направи заявка за шеста “Златна топка”, след като с хеттрика си за 3:3 измъкна точка за Полтугалия срещу Испания в обявения предварително за най-качествен мач от предварителната фаза.

Двубоят оправда оправда очакванията както на 43 866-те зрители по трибуните на стадион “Фишт” в Сочи, такка и на милионите пред телевизорите.

Двата отбора са спечелили четири от петте титли в големи първенства от 2008 г. насам, като Роналдо и компания са актуалният европейски шампион от Франция преди две години.

Буквално на метри от черноморския плаж именно португалците, водени от вездесъщия си капитан, започнаха по-вихрено мача и някак на шега дръпнаха с гол аванс в резултата.

Кристиано Роналдо подлъга съотборника си в “Реал” (Мадрид) Начо да му подложи крак в наказателното поле, падна, а след това хладнокръвно реализира отсъдената от италианския съдия Джанлука Роки дузпа.

Испания, чийто президент на федерацията уволни треньора Лопетеги само ден преди началото на световното заради тайни преговори с “Реал” (Мадрид), изравни в 24-ата минута чрез Диего Коста.

Преди удара му да останаха съмнения, че е ударил с лакет Пепе във врата, но натурализираният бразилец е известен като един от най-закоравелите симуланти в световния футбол, затова италианският съдия Джанлука Роки дори не поиска първото в историята използване на системата VAR – видеопомощникът на реферите.

Използвана бе друг съдийски помощник – за проверка дали топката е преминала голлинията, след като се отби от напречната греда при страховит удар на Иско.

В последните секунди преди почивката бърза контра на португалците докара топката до Кристиано Роналдо, който стреля отдалеч.

Вратарят на Испания Де Хеа се наведе и плесна с ръкавици, за да се хване после за главата, като видя как резултатът стана 2:1 за съперника.

Очевидно назначеният на пожар за треньора на Испания Фернандо Йеро е дръпнал яко конско на играчите си през почивката, защото в началото на второто полувреме само в рамките на 3 минути вкараха два гола и обърнаха мача в своя полза.

Първо Диего Коста в 55-ата минута от упор разстреля Руи Патрисио след пряк свободен удар на Давид Силва и пас с глава на Серхио Бускетс.

След това пък Начо се реваншира за наивната дузпа и с мощна тупалка извън наказателното поле прати топката последователно в двете греди и мрежата.

И все пак последната дума остана за Роналдо. В 88-ата минута той отново провокира испанец за нарушение – този пък Жерар Пике и вън от наказателното поле./24 часа